Nie je okno ako okno

Autor: Okná-dvere | 9.12.2016 o 0:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  304x

Možno ste si práve vymenili svoje plastové alebo hliníkové okná a váš známy, kolega či sused urobil to isté. Okná však nie sú rovnaké a vy sa dohadujete, koho okná sú lepšie, kvalitnejšie a odolnejšie. 

Na odpoveď prídete zrejme časom – nie sú však okná ako okná. Každý typ má svoje špecifiká a do každého domu, bytu či budovy sú potrebné iné. Je však niekoľko základných charakteristík, ktoré o kvalite okna čo-to napovedia.

article_photo

Materiály

Základným faktorom kvality sú, pravda, materiály, z ktorých je okno vyrobené. Najpoužívanejšími sú plast a hliník – tieto musia byť odolné voči poškodeniu či poveternostným podmienkam, musia byť trvácne, stabilné a pevné. Plastové okná aj hliníkové okná sú vyrábané za použitia najmodernejších metód a z tých najkvalitnejších dostupných materiálov.

Izolácia

Ďalším atribútom, ktorý hovorí o kvalite okna, je jeho izolácia. Najpoužívanejšie sklá sú dvojsklo a trojsklo, pričom práve trojsklo je čo sa týka izolácie kvalitnejšie. Obsahuje až dve argónové medzery, zatiaľ čo dvojsklo iba jednu. Okná bývajú okrem tepelnej izolácie izolované aj zvukovo. Čím lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, tým je okno kvalitnejšie a tým viac peňazí vám ušetrí.

Bezpečnosť

Plastové aj hliníkové okná majú široké bezpečnostné možnosti a sú tak rozdelené do viacerých bezpečnostných tried. Určujú ich odolnosť voči poškodeniu a vlámaniu. Platí, že čím je vyššia trieda bezpečnosti okna, tým kvalitnejšie okno je. Vysoká bezpečnosť však nie je prioritou – najmä vtedy, ak bývate napríklad na štvrtom poschodí.

Cena

Cena môže byť indikátorom kvality okna, takisto ale aj nemusí. Pravdepodobné je však to, že za kvalitu zaplatíte viac. Ak vám predajca sľubuje vysokú kvalitu za podozrivo nízku cenu, môže sa jednať o podvod. Do kvality plastových či hliníkových okien sa však investovať oplatí a nikdy toho ľutovať nebudete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?