Zákazník má v každom prípade pravdu? Alebo je to len dobrý slogan?

Autor: Okná-dvere | 27.9.2016 o 0:00 | Karma článku: 1,45 | Prečítané:  402x

Výmena starých okien za nové nie je len takou jednodňovou záležitosťou, keďže len výber tých vhodných produktov dokáže zákazníkovi zabrať dosť dlhý čas. 

Každý z nás má nejaké špecifické požiadavky na dané výrobky, medzi ktoré patrí materiál, rozmery, presklenie či cena. V prvom rade si však musí zákazník vybrať firmu, ktorá dokáže vyrobiť okná či dvere na základe jeho preferencií a následne uskutočniť aj samotnú montáž. Úlohou zákazníka je poskytnúť firme všetky detailné informácie či kritéria, na ktoré by sa mala zamerať a snažiť sa ich aj zrealizovať. Niekedy sa však stane, že zákazník zadá požiadavku, ktorú nie je firma schopná uskutočniť a práve tu môže nastať problém. Ako sa má v tomto prípade firma zachovať?

Aká je pravda?

Už na začiatok treba povedať, že zákazník je pre každú firmu bez ohľadu na to, čo vyrába alebo poskytuje, kľúčom k úspechu. Dôležité je so zákazníkom komunikovať, poradiť mu a vyjsť mu v ústrety. Občas sa stane, že nejaká zo zákazníkovej požiadavky nie je realizovateľná a vtedy ho treba bezpodmienečne upozorniť o tomto fakte. Dôležitý je priateľský prístup a vystupovanie, ale tiež schopnosť presvedčiť ho o inej alternatíve, ktorá je rovnako dobrá ako požiadavka, ktorú bohužiaľ nie je firma schopná uskutočniť. Z tohto vyplýva, že aj keď zákazník nemá vždy pravdu, úlohou firmy je presvedčiť ho, že aj napriek tomu je schopná zrealizovať jeho požiadavku, resp. alternatívu, ktorá je ešte lepšia. Znie to možno trochu komplikovane, ale každý lepší predajca vám dosvedčí, že je to omnoho efektívnejšie ako zákazníkovi na rovinu povedať, že nemá pravdu a jeho želanie bohužiaľ nebude možné zrealizovať. Treba vedieť správne argumentovať a snažiť sa o kompromisy, ktoré budú pre obe strany výhodné. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?