Slovenský „nereálny zákazník"? Lacný hliník Uw: 0,8 W/m2K ?

Autor: Okná-dvere | 21.9.2016 o 0:00 | (upravené 21.9.2016 o 11:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  231x

Každá realizácia a kúpa okien je unikátna, pričom jednotliví klienti majú špecifické požiadavky. Základné zrovnanie vlastností, výhod a tepelných požiadaviek, môže byť najlepším poradcom pri vašom výbere. 

Hliník ako taký je odolný voči poveternostným vplyvom, zmenám teplôt aj voči chemickému pôsobeniu, čiže ani po rokoch užívania nie je potrebné hliníkové okná ošetrovať či povrchovo udržiavať. Ak sa zaujímate o úspory energie, poďme si predstaviť koeficient tepelnej priepustnosti.

Aký je štandard tepelnej priepustnosti?

Pre požiadavky pasívnych domov, teda najvyššej triedy energeticky úsporných budov, musia mať okná či dvere s celkovým koeficientom tepelnej priepustnosti nižšej ako 0,8 W/m2K. Pri výbere sú dôležité parametre celého okna, teda hodnota Uw by medzi súčiniteľom pre sklo a rám nemala byť až príliš rozdielna. V takomto prípade by sa veľmi líšili parametre menších okien, kde je podiel rámu na celej ploche okna väčší než podiel skla a väčších okien, u ktorých je to presne naopak. Dosiahnuť nízky súčiniteľ priepustnosti tepla je v prípade okenného rámu ťažšie než u skla. Výrobcovia sa však neustále snažia vylepšovať vlastnosti rámov zväčšovaním jeho šírky, vkladaním rôznych tepelnoizolačných materiálov a v prípade plastových rámov pridávajú komory alebo nahradzujú oceľové výstuhy nosnými prvkami z materiálov s menšou tepelnou vodivosťou.

Na základe spomenutých parametrov a vlastností sa pochopiteľne odvíja aj konečná cena okien, resp. dverí. Čím je hodnota priepustnosti lepšia, tým je pochopiteľne aj cena vyššia. Mnoho ľudí si však tieto parametre nevšíma a vôbec sa o ne nezaujíma, čo je obrovskou chybou! Potom sa čudujú, prečo je cena hliníkového okna vyššia ako inde, no odpoveď majú neustále pred sebou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?